Novaks Džokovičs turpina uzvarēt Rodžeru Federeru par 2019. gada Vimbldonas čempionu titulu

Melek Ozcelik

Kāds mačs starp diviem visu laiku izcilākajiem spēlētājiem.

Novaks Džokovičs svin uzvaru Vimbldonā.

Bens Stensals / AFP

VIMBLEDONA, Anglija — Gandrīz piecas saspringtas, saspringtas un satriecošas stundas Novaks Džokovičs un Rodžers Federers mainījās vadībā, spēlējot vēl un vēl un vēl, līdz bija nepieciešams bezprecedenta piektā seta taibreiks, lai atrisinātu viņu neaizmirstamo Vimbldonas finālu.

Galu galā Džokovičs kļuva par uzvaru, atspēlējot Federeru ar 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3) un kļūstot par pirmo spēlētāju. 71 gads, lai pārvestu mājās All England Club trofeju pēc tam, kad vajadzēja dzēst čempionāta punktus.

Diemžēl šādos mačos vienam no spēlētājiem nākas zaudēt, sacīja Džokovičs. Tas ir diezgan nereāli.

Pēc divām mačbumbām pēdējā setā pie rezultāta 8:7 viņš ieguva savu piekto Vimbldonas titulu un otro pēc kārtas.

Šis triumfs arī atnesa Džokovičam 16. 'Grand Slam' trofeju kopumā, pietuvinot viņu vienīgajiem vīriešiem, kas viņam ir priekšā tenisa vēsturē: Federeram pieder 20, Rafaelam Nadalam - 18.

Man vienkārši liekas, ka tā ir tik neticama iespēja palaist garām, sacīja Federers, kurš kopumā sakrāja vēl 14 punktus, 218:204. Es nespēju noticēt.

Viņš ir vadījis zāles tiesās kopš 2000. gadu sākuma; viņš ir astoņas reizes uzvarējis Vimbldonā, datējot ar 2003. gadu, un šī bija viņa rekorda 12. reize titula mačā. Bet Džokovičam tagad finālā ir 3-0 pret Federeru un 4-0 pret viņu piecu setu spēlēs jebkur.

Tomēr šī nebija līdzīga nevienai citai.

Tas ir tāpēc, ka, lai gan tas atgādināja Federera uzvaru piektajā setā ar 16:14 pār Endiju Rodiku 2009. gada Vimbldonas finālā, šāds rezultāts vairs nav iespējams: All England Club šogad mainīja savus noteikumus, lai pārtrauktu nebeidzamas spēles un ieviesa taibreiku pie 12 visiem izšķirošajā setā.

Kādā brīdī pēdējā seta laikā Džokovičs jautāja tiesnesim Demianam Steineram, vai maiņa prasa taibreiku 10:10. Vēlāk, kad Džokovičs noturējās vadībā ar 11:10, Šteiners apmulsa, sāka nosaukt rezultātu 11:9, bet pēc tam panāca sevi.

Es cienu visus noteikumus, Federers sacīja, kad viņam jautāja, ko viņš domā par mainīto uzstādījumu. Tātad, tas tiešām ir, kas tas ir, vai jūs zināt?

Federers un Džokovičs piespieda viens otru līdz robežai, kas kļuva par koncentrēšanās un izturības pārbaudi, kā arī prasmēm. Tas ir garākais fināls turnīra vēsturē, kas datēts ar 1870. gadiem, par deviņām minūtēm aptumšojot Nadala piecu setu uzvaru pār Federeru 2008. gadā.

Tāpat kā šis, tas ir paredzēts apspriest gadiem ilgi.

Mēģināšu aizmirst, jokoja Federers, kurš ir mazāk nekā mēnesi atpalicis no 38. dzimšanas dienas un būtu bijis vecākais vīrietis, kurš profesionāļu ērā izcīnījis Grand Slam titulu.

Tas bija lielisks mačs. Tas bija garš. Tajā bija viss. Man bija savas iespējas. Arī viņš to darīja. Es domāju, ka mēs spēlējām lielisku tenisu. Savā ziņā esmu ļoti apmierināts ar savu sniegumu, Federers sacīja trofejas ceremonijā. Bet Novaks, tas ir lieliski. Apsveicu, cilvēk. Tas bija traki. Labi padarīts.

Pirmkārt, Federers pastāvīgi atpalika, pēc tam atgriezās. Viņš divreiz atpalika pēc seta, lai gan bija diezgan tuvu uzvarai trīs mačos: Federers septiņas reizes guva divus punktus no sākuma seta, taču nespēja to paveikt; viņš bija viena punkta attālumā no trešās spēles, taču atkal pietrūka.

Pēc tam Federers piektajā tīģelī agri zaudēja pārtraukumu. Un tad, šķietami ieguvis pārsvaru, noturot vienu punktu no uzvaras, servējot par uzvaru ar 8:7, 40:15, viņš sastinga.

Pēc pirmā čempionāta punkta viņš raidīja tālu 'forehand' sitienu, bet nākamajā Džokovičs uzvarēja krosa sitienu. Pietiekami drīz 32 gadus vecais Džokovičs bija salauzts, un viņi spēlēs vēl 45 minūtes.

Noteikti grūti iegūt šādas iespējas, sacīja Federers.

Džokovičs viņam to ir darījis jau iepriekš.

2010. un 2011. gada ASV atklātā čempionāta pusfinālos Džokovičs katru reizi izdzēsa divas mačbumbas, pirms atgriezās pie uzvaras.

Aplūkojot plašāku ainu, ir arī šī svētdienas atziņa: Nadala statuss kā Federera galvenā ienaidnieks gadu gaitā ir bijis labi dokumentēts un daudz pārbaudīts, un tas ir neliela daļa no tā, kāpēc Federera piektdienas uzvarai pusfinālā bija liela nozīme. Bet tagad ir pēdējais laiks apspriest Džokoviča pārsvaru pār Federeru.

Džokovičs ir uzvarējis pēdējās piecās tikšanās reizēs un kopumā viņam ir 26:22 pārsvars, tostarp 10:6 Grand Slam turnīros un 3:1 Vimbldonā.

Svētdien, skanot notikumiem ap veco arēnu, lielākā daļa skatītāju vēlējās pēc populārā Federera. Lika šķist, ka viņš varētu būt brits, nevis šveicietis.

Kamēr viens cilvēks kliedza: Mēs jūs abus mīlam! — atbilstošs noskaņojums, ņemot vērā augsto kvalitāti un nemitīgās impulsu maiņas — Come on, Roger! grāfs krietni pārspēja kliedzieni par savu serbu ienaidnieku.

Jā, viņi rēja par Federera dūzi jau pirmajā punktā un tad, kad viņš nosūtīja finālu piektajā setā. Viņi pat aplaudēja, kad viņš iespēra bumbu kādam bumbu zēnam vai kad viņš aplika raketi ap muguru, lai izveidotu bezjēdzīgu kontaktu pēc Džokoviča izspēles.

Un tad bija Awwwws. Tik daudz āwws — sāpīgas izmisuma nopūtas, kas pavada viņu puiša netrāpītu 'backhand' šur tur, tur dubultkļūdu.

Tikai ceturtajā setā Federers saskārās ar vienu breikbumbu, kas nebija mazs sasniegums pret Džokoviču, kuru daudzi uzskata par viņa vai, iespējams, jebkuras paaudzes lielāko atdevēju. Tomēr, lai gan Federers tajā setā tika salauzts, viņš to uzvarēja, nosūtot šo maču uz piekto.

Tas, kas jau bija patīkami skatīties, kļuva pilnīgi aizraujošs.

Tas nenozīmē, ka teniss bija ideāls, jo abiem vīriešiem bija noguruma pazīmes un, iespējams, nervozi. Federera viduvējs metiens nodrošināja Džokoviča atvērumu 'backhand' piespēlei, kas nopelnīja breiku un 4:2.

Džokoviča dubultkļūda nākamajā geimā palīdzēja Federeram atspēlēties, un sekojošo maiņu piepildīja fanu balsu fūga, skandējot abu vārdus.

Tā kā jaunizveidotais taibreiks pēdējo setu viens pats veica pāri divu stundu robežai, Džokovičs bija labāks. Kad Federers nospieda 'forehand' no savas raketes rāmja, tas bija beidzies, ļaujot Džokovičam atjaunot savu personīgo tradīciju noplūkt dažus Centra tiesas zāles asmeņus un tos sakošļāt.

Pastāvīgs spiediens, sacīja Džokovičs. Man bija jācīnās un jāatrod sava spēle, lai paliktu mačā.